„Chłopi”

  CAŁY SERIAL:
 1. Boryna
 2. Jarmark
 3. Zrękowiny
 4. Wesele
 5. Gody
 6. Ogień
 7. Bór
 8. Gospodynie
 9. Wielkanoc
 10. Śmierć Boryny
 11. Scheda
 12. Powroty
 13. Zemsta
Akcja cyklu toczy się w ciągu dwunastu miesięcy w polskiej wsi przełomu XIX i XX wieku. Powikłane i nierzadko dramatyczne losy mieszkańców Lipiec nierozerwalnie wiążą się z biegiem kolejno po sobie następujących pór roku. Na plan pierwszy wysuwają się dzieje rodziny Borynów i uwikłanej w jej losy młodej dziewczyny Jagny...

Adaptacja najsłynniejszej powieści Władysława Stanisława Reymonta.


Inne tytuły: "The Peasants", "Campesinos", "Parasztok", "Camponeses", "Les paysans", "Мужыкі", «Мужики», איכרים,
Produkcja: 1972
Premiera TV: 26 listopad 1972

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Maciej Boryna

Jagna Paczesiówna

Marcjanna Pacześ, Dominikowa, matka Jagny

Antek Boryna, syn Macieja

Hanka Borynowa, żona Antka

wójt Piotr

Magda Kozłowa

proboszcz

kowal Michał, zięć Boryny; w napisach nazwisko: Pawlak

Bartłomiej Kozioł

Nastka Gołębianka

Szymek, brat Jagny

borowy

Teresa

Roch

Balcerek

Kuba Socha, parobek Boryny

Mateusz

Jambroży

Jagustynka

organista

młynarz

Bylica, ojciec Hanki

Kłąb

karczmarz Jankiel

Józka, córka Boryny

Witek

i inni
[ kompletna obsada na stronach poszczególnych odcinków ]


Notatki:
Jeden z najpopularniejszych seriali wyprodukowanych przez Telewizję Polską.
Ekranowych "Chłopów" zrealizowano w okolicach opisanych w powieści. Większość zdjęć powstała w autentycznych, odpowiednio "postarzonych" Reymontowskich Lipcach oraz oddalonym o 6 kilometrów Pszczonowie. Realizację cyklu ochoczo wspierali miejscowi gospodarze. Najstarsi chętnie służyli radą i przynosili stroje i rekwizyty "z epoki". Młodszych, wciąż mówiących gwarą, gromadnie zatrudniano jako statystów. Dzięki temu udało się stworzyć w pełni wiarygodne, barwne tło dla poczynań głównych bohaterów. Szczególnie widoczne jest to w scenach zbiorowych: w polu, kościele, na pogrzebie czy podczas procesji.
– To już ostatni moment, kiedy można było sfotografować pozostałości ginącego na naszych oczach folkloru –  mówił w jednym z wywiadów Jan Rybkowski. Reżyser zadbał również o "plenerową" stronę serialu. Było to tym bardziej istotne, że Reymont słynął z niezwykle sugestywnych i pięknych opisów przyrody. Miast przekładać je na język kamery, Rybkowski odwołał się do współczesnego pisarzowi malarstwa, zwłaszcza wiejskich pejzaży Józefa Chełmońskiego i Leona Wyczółkowskiego. Starannie dobierał też obsadę, dzięki czemu najważniejsi bohaterowie to ludzie z krwi i kości, często obdarzeni namiętnym temperamentem, targani gwałtownymi porywami uczuć. Zdaniem większości krytyków najwybitniejszą kreację stworzył w serialu, a być może również w całej swojej karierze, Władysław Hańcza. Jego Boryna emanuje naturalnością, chłopskim witalizmem i dostojeństwem. "Jest twardy i zawzięty jak za młodu, kiedy nie chce odstąpić dzieciom kawałka majątku, a niedługo potem prawie żałosny jako starzec zalecający się do Jagusi" - pisano.
Znakomite recenzje zebrał także Tadeusz Fijewski, grający drugoplanową postać Kuby, parobka Borynów. Aktor z tej dość banalnej i monotonnej roli zbudował poruszającą, raz liryczną, raz niemal przerażającą (scena śmierci) postać człowieka biednego, kończącego życie w bólu i samotności. Podobały się także Krystyna Królówna jako Hanka, Emilia Krakowska jako Jagna, Ignacy Gogolewski jako Antek. Listę tę można ciągnąć jeszcze długo. Wielką zasługą tak reżysera, jak i aktorów jest to, że udało im się stworzyć galerię fascynujących, mocno zindywidualizowanych postaci, z których żadna nie spycha w cień drugiej. Widz pamięta wszystkie, a lepiej tylko te, którym przeznaczono dłuższy powieściowy i filmowy żywot.
Równolegle z serialem Jan Rybkowski zrealizował dwuczęściowy film kinowy. Spotkały się one z różnymi ocenami, przeważnie pozytywnymi. Oglądając "Chłopów" po latach należy przyznać rację reżyserowi, który jeszcze w czasie realizacji "Chłopów" mówił:
– Wierzę, że będąc wierny Reymontowi i zachowując w filmie wszystkie realia, które przetrwały dotąd na wsi łowickiej, będę mógł stworzyć ekranową adaptację na tyle wierną i prawdziwą, że będzie mogła być powszechnie zaakceptowana jako portret rodzinny antenatów i przez tych, którzy pozostali na ojcowskiej roli, i tych, którzy w wyniku społecznych przeobrażeń w Polsce wieś opuścili".


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)
  INNE EKRANIZACJE TEJ SAMEJ POWIEŚCI:
 • Chłopi (1922) - film fabularny, reż. Eugeniusz Modzelewski
 • Chłopi (1970) - spektakl telewizyjny, reż. Aleksander Strokowski
 • Jesień (1971) - spektakl telewizyjny, reż. Mieczysław Małysz
 • Chłopi (1973) - film fabularny, reż. Jan Rybkowski
 • Chłopi (2014) - spektakl telewizyjny, reż. Wojciech Kościelniak


03.180619

(POL) polski,
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz